• Kartvizit Nedir

Kartvizit Kullanımının Kısa Tarihi

 

Kartvizitler, geleneksel olarak, iş adamlarının iletişim bilgilerini diğer iş adamlarına ve potansiyel müşterilere veya müşterilere sunmasının başlıca yoludur. Dijital çağda bile kartvizitler gelişiyor ve Çin, Japonya gibi ülkelerde kartvizit değişimi neredeyse bir ritüel. “Kartvizitler”, kim olduğunuz ve ne yaptığınız hakkında bilgi vermenin daha somut bir yolunu sunarak onları en etkili doğrudan pazarlama araçlarından biri haline getirir. Kartvizitinizin gerektiğinde başkalarına sunmaya hazır olması, daha yüksek düzeyde profesyonellik gösterir.

 

Standart Kartvizit Biçimi

 

Standart özel kartlar, 2 x 3 inçlik kart stoku dikdörtgenleridir, ancak yaratıcı özel kart tasarımları ahşap, plastik, metal ve kumaş gibi çeşitli malzemeler kullanılarak yapılmıştır.

 

Yukarıdaki örneğe göre, kartvizitin ön tarafında normalde şunlar bulunur:

İşletme logosu (kartın herhangi bir yerinde olabilir) ve işletmenin adı

İşletme tarafından sağlanan hizmet veya ürünlerin sloganı veya bir göstergesi

Kartın ortasındaki iş kişinin adı, ardından kısaltılmış bir biçimde herhangi bir derece, diploma veya profesyonel iş ataması. Adın altında başlık, ör. yönetmen, müdür vb.

İşletme adresi, telefon numaraları, varsa faks numarası ve e-posta adresleri normalde sol altta veya sağda bulunur

Web sitesi URL'si (işletme öncelikle web tabanlıysa, aksi takdirde adres bloğuna dahil edilebilirse belirgin olmalıdır)

Kartvizitlerin arkası genellikle (her zaman değil) boştur. Örneğin, iş için yurtdışına seyahat ediyorsanız, kartvizitlerinizin bir tarafının ziyaret ettiğiniz ülkeye uygun dile çevrilmesi iyi bir uygulamadır. (Bu tür kartvizitleri sunduğunuzda, alıcının dili yukarı bakacak şekilde kartı alıcıya sunmalısınız.)

 

Kartvizit Sunma veya Değiştirme

Kartvizitler genellikle bir başkasına yüz yüze değişimde sunulur, ancak faturalara ve teşekkür kartlarına da eklenebilir.

 

Kartlar ayrıca alışveriş merkezleri, oturma alanları, genel bülten panoları, ATM'ler ve insanların toplandığı diğer yerlerde de bırakılabilir. Yerel işletmelere tezgahta bir kart yığını bırakıp bırakamayacağınızı da sorabilirsiniz.

 

Kartvizitler şahsen değiş tokuş edildiğinde, konuşmanın başında veya sonunda değiştirilebilirler. Bir kart aldığınızda, karta her zaman bakmalı ve kendi kartvizitinizi çıkarmadan önce aldığınız kartvizitin sahibine yorum yapmalısınız. Kartvizitleri cebinize koymak kötü bir davranış olarak görülmektedir.

 

Kartvizit Tarihi

Kartvizitler 17. yüzyılda İngiltere'de ticaret kartı olarak ortaya çıkmıştır. Londra'da resmi bir sokak numaralandırma sistemi olmadığı için hem reklam hem de harita olarak kullanıldılar.

 

1870'lerde ticaret kartının popülaritesi, onu en yaygın reklam biçimlerinden biri haline getirdi. Bebek sütünden piyanolara ve patent ilaçlarına kadar her şeyi teşvik etti.

 

Bu ticari kart örneklerinde de görebileceğiniz gibi, ticari kartın ön tarafı, işletmenin adını veya bazen işletmenin ürünlerini, müşteriyi çekmek için görsel olarak çekici bir tasarıma veya tasarıma sahip olan birinin adından oluşuyordu. Kart, işletme ile ilgili ayrıntılarla doluydu - istatistikler, ürün avantajları, sipariş ayrıntıları, şirketin konumu ve iletişim bilgileri - müşteriyi ilgilendirebilecek ve ürünü satın almasını sağlayacak herhangi bir şey.

 

Günümüzde kartvizitler, reklamın yanı sıra bir işletmenin iletişim bilgilerini sunmak için uygun bir yol olarak kullanılmaktadır. Örneğin, kartvizitler broşür olarak ikiye katlanabilir.

 

Kartvizit Türleri

Kabartma Kartvizit, Kalın 700 Gr Sıvamalı Kartvizit, Gofre Kartvizit, Şeffaf Kartvizit, Özel Kesimli Kartvizit, Sert Kartvizit Gibi Bir Çok Kartvizit Türleri Bulunmaktadır.

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Kartvizit Nedir

Etiketler: kartvizit, kartvizit basımı, kabartma kartvizit, kalın kartvizit, kartvizit örnekleri, yaldız kartvizit, şeffaf kartvizit,